Buzdolabı Kapı Arızası

Kategori: Hizmet Bölgemiz | 0

Buzdolabı Kapı Fitili Sorunu

TeknikServis 216 Buzdolabı Kapı Conta Sorunu

Evimizde kullandığımız buzdolabı kapı kısmı zamanla deforme olur ve buzdolabı kapı arızası sonucu oluşur. Aslında kapı değildir deforme olan, kapı ile gövdeyi birbirine yapıştırıp izole eden conta yada fitil denilen aksam deforme olmuştur. Bu buzdolabı kapı fitilleri iki şekilde olur: Birincisi kapıya presli tip, diğeri vidalı yada geçme tip şeklindedir. Bu fitiller presli değil ise uygun bir bütçe ile basitçe değiştirilebilir. Ama fitili kapıya preslenmiş tip olan bir buzdolabı sahibi iseniz dolap kapılarının komple değişimi gerekir. Bu da kullanıcıya oldukça yüksek maliyetler getirmektedir. Kişisel kanaatim; sekiz, on yılı aşmış bir dolap sahibi iseniz yarım buzdolabı parası tutabilecek maliyetleri vermek çok mantıklı değil. Çünkü bir kapının yenilenme bedeli yaklaşık yeni bir buzdolabının yarı bedeline yakın bir maliyet oluşturur.

TeknikServis 216 Buzdolabı Kapı Arızası

Çözüm Önerisi

Problemli olan kapı fitillerini eski haline getirmek için yapılabilecek bir şeyler var. Yaklaşık iki bardak kadar kaynatılmış sıcak suyu resimdeki gibi her iki kapının üst kısımlarından gezdirerek dökülür. Bu işlemden önce kapı altı bez, paspas gibi suyu toplayacak bir şeyler ile beslenmeli. Bu işlemden sonra minimum iki saat kadar kapıları açmazsak daha faydalı olacaktır. Gece yatmadan önce bu işlemi yapıp, sabaha kadar kapı açılmaz ise daha da etkili olacaktır. Bu işlemi birkaç gün arayla yaklaşık 7, 8 defa uyguladığımızda kapılarımız eski kondisyonuna oldukça yaklaşacaktır.

TeknikServis 216 Buzdolabı Kapı Menteşe Sorunu

Buzdolabı kapı arızası; Kapı ve gövde birbirini tam örtmüyor ise problem menteşe kaynaklı da olabilir. Gövde esnemesi, zemin problemi, kapı içi rafların aşırı ağırlığa maruz kalmış olması gibi sebepler kapıyı esnetmiş olabilir. Kapı ve zemin kontrol edilmeli. Sorun varsa resimdeki gibi menteşe pozisyonu hafif bir biçimde değiştirilebilir. Menteşe pimi içine pul ile besleme yapılması da çözüm getirebilir.

Burada anlatılan çözümler ile buzdolabı kapı arızası için kalıcı bir çözüm elde edemiyorsanız, TeknikServis216 olarak buzdolabı ve tüm beyaz eşyanızın bakım onarım hizmetlerinde yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir