1 Muz Kabuğu İle Üstesinden Gelebileceğiniz 8 Sağlık Problemi

Kategori: Hizmet Bölgemiz | 0

Yok artık öyle muzu yedikten sonra kabuğunu çöpe atmak. Çünkü çok önemli tam 8 rahatsızlığın şifası muzda gizli.. İlk iş doğrudan yüzümüze sürüp akneleri kurutuyoruz.

 

Ardından dişleri beyazlatıyoruz, cildi parlatıyoruz, hatta et benleri kurutup düşürüyoruz. Yetmedi bö-cek ıs-ırıklarında bir numaralı yardımcımız oluyor artık kendileri.Ayakkabılarımızı onunla parlatıyoruz, ayaklarımızdaki nasırları yok ediyoruz. Diz ağrılarını bile muz kabukları ile hafifletiyoruz.. Nasıl mı dersiniz?

1 – İnci gibi dişler için

Muzun içeriğindeki sitrik asit dişlerin beyazlamasına yardımcı olan maddedir. Muzu yedikten sonra kabuğun yumuşak tarafını dişlerinize nazikçe sürtün. Ardından dişlerinizi fırçalayın. Düzenli olarak uygulamaya devam ettiğinizde lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

2 – Bebek gibi temiz bir cilt için

An-tioksidan açısından zengin olan muz mi-kroplarla sa-vaşarak akne oluşumunu önler. Muzun kabuğundaki il-tihap önleyici özellik, sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayın. Muz kabuğunun iç tarafıyla cildinizin akneli kısımlarını muz kabuklarıyla ovmaya başlayın ve 20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

İkinci tarif ise: Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu muz kabuğunun içerisine serpiştirin ve kabuğun zerdeçallı kısmını sivilcelerinize sürün. 15 dakika beklediken sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu tarifi ise her gün uygulayabilirsiniz.

3 – Sinek ve böcek ısırık zararlarından kurtulmak için

Muz kabuğunda bulunan po-lisakkaritler, bö-cek veya sinek ıs-ırığı sonrası meydana gelen şi-şlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içerisinde durdurur. Sinek ya da bö-cek ıs-ırığının olduğu bölgeye 5 dakika muz kabuğunun içiyle ovmanız yeterli. 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Ka-şıntı ve kı-zarıklığın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

4 – Et benlerinden kurtulmak için

Muz kabuğunun iç kısmını benin üzerine yerleştirin ve bant yardımıyla sabitleyin. Bir gece bekledikten sonra sabahı o bölgeyi yıkayın. Her gün tekrarladığınız taktirde et benleriniz kuruyacaktır.

5 – Kıymık batması için

Cildi yumuşatmaya yardımcı olan muz kabuğu kıymık ba-tmasında da oldukça etkili. Kıymık batan bölgenin üzerine muz kabuğunun iç kısmını yerleştirin ve bandajla sarın. Yaklaşık 5-6 saat bekledikten sonra bandajı açın. Bandajla beraber kıymık da olduğu yerden çıkacak.

 

6 – Nasır Tedavisi İçin

Ayaklardaki nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, bir kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. Birkaç saat sonra açıp temiz su ile yıkayın. Ya da direk muz kabuğunu sarabilirsiniz nasırınıza.

7 – Diz A-ğrıları İçin

Diz a-ğrılarının geçmesine yardımcı olmak için muz kabuğuyla dizleri ovun. Muz kabuğu dizinizdeki a-ğrıların azalmasına ve bir süre sonra da geçmesini yardımcı olacaktır.

8 – Cilt le-kelerini azaltmak için

Muz kabuğunun içerdiği A, B, C ve E vitaminleri cilt le-kelerinin açılmasına yardımcı olur. Yüksek an-tioksidan sayesinde de siyah noktaları da yok eder. İki günde bir cildinizi muz kabuğuyla silin. Bu işlemin ardından yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu k-reminizi sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir